Bright Lights Program Honors Class of 2016 Top Grads

Top 10 Ceremony

The Aurora community recently took part in a unique celebration honoring Aurora Public Schools’ top graduates of 2016. APS partnered with the City of Aurora and a host of gracious sponsors to host the annual Top Ten Ceremony -- dubbed the 'Bright Lights Program' -- at the Aurora Municipal Center. Taking a page from the Academy Awards, students from each high school arrived in limousines and were escorted to the city council chambers for an evening of laughter, cheer and admiration for their outstanding academic achievements.  

Thank you to our event sponsors: the Aurora Chamber of Commerce, City of Aurora, Colorado State University Global, Falck Rocky Mountain, FirstBank Aurora, the Medical Center of Aurora, RBC Capital Markets and Xcel Energy.

Congratulations to our Top Ten graduates!

APS 2020: Shaping the Future - Core Belief:
-Students take an active and ongoing responsibility for their learning.

Aurora Central High School

  1. Jasmine C. Carr - V
  2. Awah E. Tilong - S
  3. Beatriz Avelar- T. 3
  4. Isidro Perez- T. 3
  5. David Guerrero Baez
  6. Gabriela Vaquerano Erazo
  7. Quincy Moreno Casas
  8. Jesus Montano Gomez
  9. Shaone Garcia Hernandez
  10. Jaqueline Duron Hernandez
  11. Daniel Garcia

Aurora West College Preparatory Academy

  1. Samantha Lopez Alvarez - V
  2. Chiemerie Ogbonnaya - S
  3. Melissa Ortiz Valles
  4. Aaron Landa
  5. Amairany Orozco Parra
  6. Iris Valdes Perea
  7. Yovanna Gonzalez Bermudez
  8. Mayra Valdez Mancinas
  9. Wuillian Pineda Portillo
  10. Aung Hah

 Gateway High School

  1. Danny Nguyen – V
  2. Kellie Lam – S
  3. Johnson Ngo
  4. Layla Abdulla
  5. Emma Johnson
  6. Megan Johnson
  7. Tatiana Macupa
  8. Elinor Nethery
  9. Tess Collins
  10. Juno Park

Hinkley High School

  1. Anthony Lee – V
  2. Marie-Elizabeth Ferdinand – S
  3. Dylan Van
  4. Eric Jiang
  5. Benjamin Davis
  6. Maegan Walker
  7. Timothy Soeur
  8. Benjamin Rhoton
  9. Marissa Maldonado
  10. Deisy Rosales Salazar

Rangeview High School

1. Eric Roon –V
2. Kendra Cameron – S – T. 2
2. Mikias Negussie – S – T. 2
3. James Dinius
4. Michelle Hulongbayan
5. Alexis Wall
6. Morgan Petersen
7. Dominick Dunn
8. Joseph Graff
9. Austin Nguyen

 Vista PEAK Preparatory

  1. Danielle Klem - V
  2. Abdur Khan – S
  3. Connor Anderson
  4. Kevin To
  5. Jordyn Probst
  6. Suzu Warrior
  7. Momina Khazi
  8. Stephanie Pallares
  9. Aaron Siu
  10. Eric Artola

V – Valedictorian
S – Salutatorian
T. 2 - Tied for 2nd
T. 3 - Tied for 3rd