Congratulations, 2015 Aurora Scholars!

Tonny Sosa Juarez

APS students who strongly contribute to the life and community of their schools were recently honored as Aurora Scholars by the City of Aurora. The program was established in 2009 to bring city officials, district staff and families together to celebrate the achievements of Aurora’s future leaders.

One teacher-nominated student from each grade level (first through 12th) at every school in Aurora is recognized as an Aurora Scholar. The students obtain a certificate and gifts donated by community members.

Bravo to the 2015 APS Aurora Scholars listed below for their hard work and dedication!

Altura Elementary
Giselle Hernandez, 1st grade
Daniel Conde, 2nd grade
Jaxon L. Davis, 3rd grade
Dominick S. Ocampo, 4th grade
Manuel A. Betancourt, 5th grade

Arkansas Elementary
Addison Rarick, 1st grade
Emma Warren, 2nd grade
Jazlynn Rolison, 3rd grade
Kayleigh Leek, 4th grade
Wahida Sehar, 5th grade

Aurora Academy
Joshua Mautz, 1st grade
Zoie Pietriyk, 2nd grade
Sebastian Nguyen-Le, 3rd grade
Dagem Tadesse, 4th grade
Lawrence Gonzales, 5th grade
Natalie Perez, 6th grade
Lydia Willer, 7th grade
Kimball Easton, 8th grade

Aurora Central High School
Aline Thongvanh, 9th grade
Brandie Radilla Galicia, 10th grade
Jesus Montano Gomez, 11th grade
Tonny Sosa Juarez, 12th grade

Aurora Frontier K-8
Romanat Kahssai, 1st grade
Austin Baca, 2nd grade
Thomas Hutrya, 3rd grade
Hannah Sandoval, 4th grade
Jacob Johnson, 5th grade
Elizabeth "Ellie" Newman, 6th grade
Kimora Jackson, 7th grade
Dillon Hutchison, 8th grade

Aurora Hills Middle School
Rayya Hobbs, 6th grade
Noah Dorsey, 7th grade
Breauna Espinal, 8th grade

Aurora Quest K-8
Carson Crockett, 1st grade
Erin Johnson, 2nd grade
Danica Green, 3td grade
Alejandro Salazar, 4th grade
Ashlynn Stewart, 5th grade
Iyanla Ayite, 6th grade
Kathy Pham, 7th grade
Mia LaMontagne, 8th

Aurora West Preparatory Academy
Thulukshika Suresh, 6th grade
Yasmine Al-Nur, 7th grade
Erick Chaulagain, 8th grade
Alexis Cisneros Flores, 9th grade
Madeline Alainz Sanchez, 10th grade
Aaron Landa, 11th grade
Paola Lopez Tena, 12th grade

AXL Learning Academy
Ella Nichelson, 1st grade
Alex Hernandez Lopez, 2nd grade
Abigail Arthur, 3rd grade
Allyson (Ally) Whelan, 4th grade
Angel Mason-Warren, 5th grade
Angela Rojas Silva, 6th grade
Jairo Barragan, 7th grade
Brian Roberts, 8th grade

Boston K-8
Anie Tamla, 1st grade
Kewin Bonilla Saravia, 2nd grade
Ber Ker, 3rd grade
Alondra Esparza Rodriguez, 4th grade
Erik Salas Aguilar, Jr., 5th grade
Poe Reh, 6th grade
Azucena Hernandez, 7th grade
July Htoo, 8th grade

Century Elementary
Pablo Garcia, 1st grade
Rehani Champion, 2nd grade
Gabriel Flores, 3rd grade
Isaiah Doumbia, 4th grade
Amiah Romero, 5th grade

Clyde Miller P-8
Kingston Switzer, 1st grade
Stephanie Perez, 2nd grade
Itzel Martinez, 3rd grade
Joshua Herrera, 4th grade
Leilah Weathersby, 5th grade
Aaron Zarco, 6th grade
Alyssa Ortiz, 7th grade
Judith Martinez, 8th grade

Columbia Middle School
Devin L. Philio, 6th grade
Aliza C. Davis, 7th grade
China S. Noeun, 8th grade

Crawford Elementary
Steven Diaz Rosales, 1st grade
Gennesis Renteria Giron, 2nd grade
JiLisa Daniels, 3rd grade
Alexander Lopez, 4th grade
Miguel Garcia Hernandez, 5th grade

Dalton Elementary
James Eben Moore, 1st grade
Darian Puentes, 2nd grade
Adrian Pinedo Gutierrez, 3rd grade
Julian Anderson, 4th grade
Anthony Conforti, 5th grade

Dartmouth Elementary
Sapphira Doherty-Cedeno, 1st grade
Leandro Jimenez, 2nd grade
Mario Mendoza, 3rd grade
Kendale Lewis, 4th grade
Tinbit Yoseph, 5th grade

East Middle School
Katie Torres, 6th grade
Gabriel Dominguez, 7th grade
Maria Lopez, 8th grade

Elkhart Elementary
Carmen Davis, 1st grade
Aaron Sarmiento, 2nd grade
Fernanda Hernandez Zubiate, 3rd grade
Luis Reyes-Castellanos, 4th grade
Adama Ndiaye, 5th grade

Fletcher Community School
Georgina Gutierrez-Bautista, 1st grade
Cesar Hernandez-Chuc, 2nd grade
Alexa Ramos-Santos, 3rd grade
Melissa Cabrales-Galindo, 4th grade
Camila Lua, 5th grade

Fulton Academy of Excellence
James Ray, 1st grade
Edith Barrientos, 2nd grade
Daniella Salcedo Pasillas, 3rd grade
Ashley Facio, 4th grade
Elena Cruz, 5th grade

Gateway High School
Khalil Flowers, 9th grade
Bibi Madina Arman, 10th grade
Christina Menchaca, 11th grade
Vanessa Rosas, 12th grade

Global Village Academy
Rylie Sain, 1st grade
Anna Latifa Bane, 2nd grade
Asha Munn, 3rd grade
Madeline Joslin, 4th grade
Paige Black, 5th grade
Mackenzie Kupfer, 6th grade
Ricardo Zapata, 7th grade
Nathan Rabuck, 8th grade

Hinkley High School
Calvin Pope, Jr., 9th grade
Lizabeth Luna Estrada, 10th grade
Esmeralda Cabrera, 11th grade
Usbaldo Vela-Tapia, 12th grade

Iowa Elementary
Hunter Kirby, 1st grade
Fatoumata Daou, 2nd grade
Litzy Gonzalez, 3rd grade
Ryan Reyna, 4th grade
Larina Appleton, 5th grade

Jewell Elementary
Colt Tweedale-Wenzel, 1st grade
Raphael Tambunan, 2nd grade
Lily Wall, 3rd grade
Judith Hernandez Correa, 4th grade
Kristin Grigler, 5th grade

Kenton Elementary
Kimmy Alvarez, 1st grade
Keni McGary, 2nd grade
Eric Marquez, 3rd grade
Yuwainy Selvachandran, 4th grade
Alex Camacho Vicario, 5th grade

Lansing Elementary
Amira Quazrane, 1st grade
Vanessa Morales Velasquez, 2nd grade
Bryan Ramos, 3rd grade
Jonathan Guillen, 4th grade
Sara Kiros, 5th grade

Laredo Elementary
Krystal Hernandez, 1st grade
Wendy-Germaine Fu Tamajong, 2nd grade
Anthony Cordova Sanchez, 3rd grade
Walter Giovanni Escobar Ajin, 4th grade
Thomas Miller, 5th grade

Lotus School for Excellence
Chris Lopez Rodriguez, 1st grade
Carlos Young, 2nd grade
Dominic Gonzalez, 3rd grade
Kimberely Torres Marroquin, 4th grade
Joselyn Arriaga, 5th grade
Saba Gebru, 6th grade
Liya Seleshi, 7th grade
Adam Mohmand, 8th grade
Valeria Lopez-Tiznado, 9th grade
Munira Sultan, 10th grade
Jonte Roberts, 11th grade
David McChesney, 12th grade

Lyn Knoll Elementary
Ayse Kalem, 1st grade
Raul Mejia, 2nd grade
Guadalupe Chavez, 3rd grade
Helen Alday, 4th grade
Kaylin Garcia, 5th grade

Montview Elementary
Eliana Klingensmith, 1st grade
Silver Velasquez-Delao, 2nd grade
Genesis Ramirez, 3rd grade
Gabriel Parra, 4th grade
Elizabeth Chavez, 5th grade

Mrachek Middle School
Steven Linares, 6th grade
Crystal Duran, 7th grade
Eryn Noli, 8th grade

Murphy Creek P-8
Zaya Elliott, 1st grade
Sydney Kueber, 2nd grade
Jackson Mitchell, 3rd grade
Zachary Kueber, 4th grade
Cikeng Lee, 5th grade
Katherine Higgins, 6th grade
Mikayla Lee, 7th grade
Nicole Minikus, 8th grade

North Middle School Health Sciences & Technology Campus
Katy Milla, 6th grade
Thomas Taylor, 7th grade
Jenny Hoang, 8th grade

Paris Elementary
Angie Gomez, 1st grade
Amir Nix, 2nd grade
Dayumi Espinoza, 3rd grade
Jorge Argumedo, 4th grade
Hnin Cherry, 5th grade

Park Lane Elementary
Tatiana Holquin, 1st grade
Zarahi Albarran Sanchez, 2nd grade
Crystal Rodelas Castruita, 3rd grade
German Villalobos, 4th grade
Orlando Montelongo, 5th grade

Peoria Elementary
Melany Araujo, 1st grade
Juliana Marquez, 2nd grade
Laila Rojas, 3rd grade
Melanie Sosa, 4th grade
Maria "Lupita" Davila, 5th grade

Rangeview High School
Langston Kelly, 9th grade
Miriam Escanuela-Mata, 10th grade
Kendra Cameron, 11th grade
Michael Lozoya, 12th grade

Sable Elementary
David Calderon, 1st grade
Daniela Alvarez Diaz, 2nd grade
Carolina Herrera Marquez, 3rd grade
Sunflower Tekle, 4th grade
Karen Valenzuela Viorato, 5th grade

Side Creek Elementary
Kyra Wiles, 1st grade
Amelia Reposa, 2nd grade
Eden Hailu, 3rd grade
Katie Ker, 4th grade
Aliya Jones, 5th grade

Sixth Avenue Elementary
Ashlyn Yamira Sims, 1st grade
Juan Antonio Chavez Cardoza, 2nd grade
Leonard Bradley Scott, 3rd grade
MacKenzie Marie Casbarian, 4th grade
Prince Korang, 5th grade

South Middle School
Kevin Torres Hernandez, 6th grade
Dayanna Massu Sanchez, 7th grade
Luis Torres, 8th grade

Tollgate Elementary
DeQuan Williams, 1st grade
Arse Gamada, 2nd grade
Alicia Aguila, 3rd grade
Laih'La Hatch, 4th grade
Kamora Jonell Morehead, 5th grade

Vassar Elementary
Chase Hammond, 1st grade
Leona Shaw, 2nd grade
James Le, 3rd grade
Samantha Vargas, 4th grade
Svyatoslav (Slav) Voznyak, 5th grade

Vaughn Elementary
Angelin Estrada Lozano, 1st grade
Joselyn Martinez, 2nd grade
Austin Delmonico, 3rd grade
Isaac Osei, 4th grade
Asjourri King, 5th grade

Virginia Court Elementary
Chloe McCrea, 1st grade
Jaira Mayo Guatemala, 2nd grade
Jack Tyron, 3rd grade
Mirella Isabel Franco, 4th grade
Makenna Staack, 5th grade

Vista PEAK Exploratory P-8
Carlee Jackson, 1st grade
Vincent Darling, 2nd grade
Brenna Middleton, 3rd grade
Sofia Ochoa, 4th grade
Kayla Karwacki, 5th grade
Adriana Green, 6th grade
Lainey Morris, 7th grade
Alexis Zarate, 8th grade

Vista PEAK Preparatory 9-12
Nolin Boyd, 9th grade
EryKah Williams, 10th grade
Kevin To, 11th grade
Bruno Tapia, 12th grade

Wheeling Elementary
Apichun (Izac) Panichakul, 1st grade
Aailiyah Lambeth, 2nd grade
Melgen Burciaga Buhaya, 3rd grade
Trinity Schermerhorn, 4th grade
Janaina Barboza, 5th grade

William Smith High School
Laissa Torres, 9th grade
Daegan Macias, 10th grade
Diana Gonzalez, 11th grade
Akosua Antobre, 12th grade

Yale Elementary
Abel Torres Mireles, 1st grade
Christie Espinal, 2nd grade
Haiden Ortega, 3rd grade
Angel Castro Castro, 4th grade
Giovanni Flores, 5th grade

 

APS 2020: Shaping the Future Strategic Plan- Core Belief:
Every student has unique abilities that we must recognize and engage.